Saat 07:00'den itibaren işyerinizde veya evinizde laboratuvar testleri için numuleriniz deneyimli personelimiz tarafından alınır. Bu hizmet için ek bir ücret talep edilmez.

Ödemenizi bulunduğunuz yerde kredi kartı veya özel sağlık sigortası ile yapabilirsiniz.

Maslak: 212 346 3040/41 

Nişantaşı: 212 444 1 522 / 444 1 LAB 

Selamiçeşme: 216 444 1 522 / 444 1 LAB


ANLAŞMALI KURULUŞLARIMIZ
ACIBADEM SİGORTA
ALLİANZ SİGORTA
AKSİGORTA
ANADOLU HAYAT SİGORTA
AXA HAYAT SİGORTA
BANK ASYA
BAŞAK-GROUPAMA SİGORTA
CLUB FİNANS
DR.BACK-UP
ERGO-İSVİÇRE SİGORTA
EUREKA SİGORTA
GLOBAL-DENİZ HAYAT
GÜNEŞ SİGORTA
GÜVEN SİGORTA
MAPFRE-GENEL SİGORTA
MEDEX SİGORTA
MEDNET SİGORTA
MİLLİ REASÜRANS
RAY SİGORTA
SONATA CARD
YAPI-KREDİ SİGORTA
ZİRAAT BANKASI
ZURICH SİGORTA
BANKALAR
 
Bilimsel Konular
Portör
Prenatal Tarama (Down sendromu) İkili test Üçlü test
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
İkili test (Down Sendromu tanısında)
Üçlü test (Triple test)
Check Up
PT ve INR Testi
Şeker Hastalığı
Kıllanma Tanısı
Yorgunluk Şikayetinin Tanısı
Kalp Hastalığı Riskiniz Ne?
AIDS
 
Sitemizden
Hakkımızda
Duyurular
 
İş Başvurusu
indir
Excel dosyayı doldurup fotoğrafınızı da ekleyerek basvuru@ultralab.info adresine mail atabilirsiniz.
CV’nizi fakslamak isterseniz Fax Numaramız: 0212 2332075
 

Bilimsel Konular > Prenatal Tarama (Down sendromu) İkili test Üçlü test

Down Sendromu ve Prenatal Tarama (İkili test ve Üçlü test)

Down sendromu nedir? Down sendromunu gebelikte belirlemek mümkünmüdür? Risk ne demektir? Sonuçlar ne zaman çıkar? Eşik değerin üzerinde sonuç ne anlama gelir? Eşik değerin altında sonuç ne anlama gelir? Neden Tarama-Negatif sonucu olan gebeler nadiren de olsa Down Sendromlu bebek sahibi olur? Bebeği Down sendromlu olmadığı halde bazı gebelerde neden Tarama-Pozitif sonuç çıkmaktadır? İkili test (Kombine test) veya üçlü test Down Sendromlu tüm gebelikleri belirleyebilir mi? Yaş neden önemli? Tarama-Pozitif sonuç çıkarsa bana hangi ileri tanı yöntemleri uygulanacak? Detaylı Ultrason ile neler belirlenebilir? Bebek Down sendromlu ise ne olacak?

Down sendromu nedir?

Down sendromu ağır zeka geriliğinin en sık görülen nedenidir. Ayrıca kalpte, görmede ve duymada problemler görülür. Bu sendromun nedeni anne karnında gelişmekte olan bebeğin hücrelerinde bulunan ekstra 21. kromozomun varlığıdır. Doğan her 700 bebekten birinde görülür. Genellikle kalıtımsal değildir ve ailede hiçbir Down sendromu hikayesi olmasa da bebek etkilenebilir. Bebek doğmadan önce zeka geriliğinin derecesini tespit etmek mümkün değildir. Down sendromlu 10 bebekten 9’u ilk yıl yaşarlar ve bunların yarısı 60’lı yaşlara ulaşır.

Down sendromunu gebelikte belirlemek mümkünmüdür?

Amniyosentez veya koryonik villöz örnekleme (CVS) ile kesin tanı konmakla birlikte her iki testin riskleri nedeni ile öncelikle tarama testleri yapılmaktadır. Bu tarama testleri ikili test (Ultrason bulgusu OLAN NT eklendiğinde kombine test olarak bilinir) ve üçlü test olarak bilinen testlerdir. İkili test  gebeliğin 10-13.haftaları arası yapılan ve bebeğin ultrason bulguları ile anne kan testlerinin bilgilerini birleştiren bir testdir ve Down sendromu yanında Trizomi 18 olarak bilinen diğer bir genetik hastalık da tespit edilebilmektedir. Üçlü test ise gebeliğin 14-22.haftaları arası yapılan Down sendromu, açık nöral tüp defektleri (NTD) ve Trizomi 18 (Edwards Sendromu) tarama testidir. Her iki tarama testinde gebe yaşı ve belirtilen testler kullanılarak Down sendromu riski belirlenmeye çalışılmaktadır.Tüm yaştaki gebe kadınlara uygulanabilir. Her ikisi de bir tarama testidir. Kesinlikle bir bebeğin Down sendromu olup olmadığını tam olarak belirleyemez. Sadece Down sendromlu bebek sahibi olma riski yüksek olanlar belirlenerek bu gebelere ileri ve kesin tanı yöntemleri önerilir.

Risk ne demektir?

Bir olayın olma olasılığıdır. Örneğin Down sendromu riski 1:100 demek eğer 100 gebe bu test sonucuna sahipse bu gebelerden birisi Down sendromlu bebek sahibi olacak, 99’u olmayacak anlamına gelir. Bu bebeğin Down sendromlu olma ihtimalinin % 1, olmama ihtimalini % 99 olması ile eş değerdir.

Sonuçlar ne zaman çıkar?

Testler laboratuvarın kendi bünyesinde çalışılıyorsa 3-4 saat içinde çıkar. Sonuç riskler ile birlikte  cut off (eşik) değerinin üzerinde veya eşik değerinin altında diye verilmektedir. Eşik değeri Down sendromu için 1:250’dir.

Eşik değerin üzerinde sonuç ne anlama gelir?

Öncelikle  bu Tarama-Pozitif sonuç anlamına gelir ve Down Sendromlu bebek sahibi olma riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelir. İkili test yaptırmayı kabul eden her 30 gebeden 1’i bu yüksek risk gurubunda çıkacaktır. Ancak Tarama-Pozitif sonucuna sahip çoğu gebe Down Sendromlu bir bebeğe sahip değildir.

Örneğin Tarama-Pozitif sonuçlu her 23 gebeden sadece biri gerçekten Down Sendromlu bir gebeliğe sahiptir.

Eğer gebe bu yüksek riskli gruptaysa kendisine kesin tanı koyduran bir test önerilecektir.

Eşik değerin altında sonuç ne anlama gelir?

Öncelikle bu Tarama-Negatif sonuç anlamına gelir ve genellikle gebeye kesin tanı testi önerilmeyecektir.

Ancak Tarama-Negatif sonuç Down Sendromlu gebelik olasılığını ortadan kaldırmamaktadır.

Neden Tarama-Negatif sonucu olan gebeler nadiren de olsa Down Sendromlu bebek sahibi olur?

Bunun nedeni tarama testleri etkilenen gebeliği etkilenmeyenden tam olarak ayırt edemez.

Bebeği Down sendromlu olmadığı halde bazı gebelerde neden Tarama-Pozitif sonuç çıkmaktadır?

Tarama sonucu yaşa ve kanda bakılan testlerin seviyelerine bağlıdır. Testlerin kadınlar arasındaki değişkenliği doğal olarak mevcut olduğundan Tarama-Pozitif sonuca sahip birçok kadın etkilenmiş bir gebeliğe sahip değildir. Tarama-Pozitif sonuç gebeyi sadece yüksek riskli gruba sokar ve bize kimlere ileri tanı yöntemlerini uygulayacağımızı söyler.

İkili test (Kombine test) veya üçlü test Down Sendromlu tüm gebelikleri belirleyebilir mi?

Hayır. Yaklaşık 10 Down Sendromlu gebelikten 8’i belirlenebilmektedir. Buna göre Down Sendromlu 10 gebelikten 2’si Tarama-Negatif sonuca sahip olacak ve tarama testleri tarafından tespit edilemeyecektir. Burada bahsettiğimiz Down sendromlu bebeğe sahip gebelerdir.

Yaş neden önemli?

Herhangi bir kadın Down Sendromlu bir bebeğe sahip olabilir fakat bunun olma olasılığı gebenin yaşı ilerledikçe artmaktadır. Bu yüzden risk hesaplanırken yaş bir faktör olarak kullanılmaktadır. Gebenin laboratuvara gerçek yaşını (nüfus kağıdı yaşını değil!) söylemesi bu açıdan çok önemlidir.

Tarama-Pozitif sonuç çıkarsa bana hangi ileri tanı yöntemleri uygulanacak?

Öncelikle gebenin kendi yaşı ve gebeliğin kaç hafta ve günlük olduğu yani gebelik yaşı doğru olarak tespit edilmelidir. Gebelik yaşının ultrason ile tespit edilmesi daha doğru sonuçlar edilmesini sağlar.

Eğer sonucunuz Tarama-Pozitif ise size ileri tanı yöntemleri önerilecektir. Bunlar genellikle detaylı ultrason ile birlikte chorionic villus örnekleme (CVS) veya amniosentezdir.

Koryonik villöz örnekleme (CVS) veya amniyosentez nedir?

CVS gebeliğin erken dönemlerinde, amniyosentez ise gebeliğin geç dönemlerinde uygulanan işlemlerdir. Her 2 işlem de birkaç dakika sürmektedir. CVS’de ultrason eşliğinde basit bir cihazla plasental doku örneği alınmaktadır. Amniyosentezde ise yine ultrason eşliğinde bir iğne ile rahime girilerek bebeğin etrafındaki amniotik sıvıdan bir miktar numune (4 çay kaşığı kadar) alınır. Elde edilen hücreler 3 haftaya kadar uzayan işlemler sonrasında kromozom açısından incelenir. Hücrelerde tüm kromozomlar incelendiğinden Down sendromu dışındaki kromozomal bozukluklar da saptanabilir. Bu bozuklukların görülme şansı %1’den azdır. Bu işlemler sonrasında hastanede genellikle kalmak gerekmez.  Her 2 işlemin de % 0.5 ile % 1 arası düşük riski yani bebeği kaybetme riski bulunmaktadır. Zaten bu yüzden öncelikle tarama testleri önerilmektedir.

Hiçbir test bebeğin tüm doğumsal hastalıklarının olmadığını garanti edemez ancak CVS veya amniosentez sonucu negatif ise hemen hemen kesinlikle Down sendromu ve diğer kromozomal anomaliler ekarte edilebilir.

Detaylı Ultrason ile neler belirlenebilir?

Detaylı Ultrason anensefali ve açık spina bifidayı belirlemekte kullanılır. Ultrason ile Down sendromu tanısı koymak mümkün değildir. Ancak ultrasonda 18-20. haftalar arası Down sendromu ile ilişkilendirilebilecek belirli fiziksel özellikler görülebilir. Bu özelliklerinden herhangi birisinin görülmesi ileri tanı yöntemlerinden birisinin uygulanması için endikasyondur ancak bu fiziksel özelliklerin görülmemesi Down sendromunu ekarte etmez.

Bebek Down sendromlu ise ne olacak?

Bebek Down sendromlu ise gerekli bilgiler gebeye doktoru tarafından verilecektir. Eğer gebelik sonlandırılmak istenirse ve yasal süreler içinde ise yine doktoru bu konuda yardımcı olacaktır. Eğer gebeliği devam ettirmek isterse nerelerden destek alacağı konusunda yine gebeye gerekli bilgi akışı sağlanacaktır.

Toplam 20418 kez okunmuştur.

Duyurular
Ücretsiz Kan Alımı
Check Up testleri.
Maslak Şubemiz açıldı.
 
Bize Ulaşın

444 1 522

444 1 LAB

 
Çalışma Saatlerimiz
Selamiçeşme
HAFTA İÇİ       :  08:00 - 19:30 
CUMARTESİ    :  08:00 - 18:30

Nişantaşı
HAFTA İÇİ       : 08:00 - 19:30
CUMARTESİ    : 08:00 - 18:00

Maslak
HAFTA İÇİ       :  07:30 - 18:30
CUMARTESİ    :  08:00 - 14:00
 

Yasal Uyarı

Tüm Hakları Ultralab.info ya aittir.

Bu site bir WebAdam projesidir.